Őszi Tenyészvizsga (ŐTV) vizslafajták részére
I. Általános rendelkezések
- A vizsga célja: megállapítani a fiatal vizsla természetes, örökletes adottságait, különös tekintettel a vadászaton való rátermettségre, amelyek, mint a jövendő tenyészvizslánál nagy figyelmet érdemelnek. Fontos az idegrendszeri szilárdság ismételt vizsgálata is.
- A vizsla vadászatba való bevezetése mezőn és vízen erre az időre már befejeződik. Így a kiképzés már gyakran fedi a természetes adottságokat. A bíróknak ezért különösen nagy figyelmet kell szentelni az örökletes tulajdonságok kifejeződésére.
- A vizsga rendezésének során törekedni kell arra, hogy szárnyas vadban és nyúlban gazdag terület és kellő nagyságú náddal benőtt vizes terület álljon rendelkezésre, mely utóbbiban a vizsla úszni tud.
- Amennyiben egy bírói kör az összes feladatot bírálja, legfeljebb 8 kutyát lehet beosztani egy csoportba.
II. A feladatok ismertetése
1. Orrhasználat, orrjóság (6)
A kutya orrjóságát a teljes mezei munka során kell értékelni. Az elbírálásnál figyelembe kell venni: milyen távolságról észleli a kutya a vadat; hogyan használja a szelet, a keresés irányát, a terepadottságokat, a szél erősségét, a levegő nedvességtartalmát és hőmérsékletét, a vad fajtáját; a magabiztosságot a jelzésekben; valamint a kutya reagálását olyan vadnyomokra, ahonnan nem látta a vadat szökni, illetve menekülni.
A nyúl kihagyása nem jelenti azt, hogy a kutyának biztosan rossz az orra.
Azt a távolságot, ahonnan a kutya a vadat állja, itt nem kell figyelembe venni (inkább azt, milyen távolságra jelzi).
Jó orrhasználat abban jut kifejezésre, hogy a vizsla mindig a szélre fordul, fejtartását a jó szélirány felé igazítja, tempóját az orrjósághoz, az adott terepadottságokhoz szabja. Fejét a keresés közben magasan tartó vizslának mindig jobb az orra, mint a talajt állandóan szimatoló, csapázgató vizslának.
Az orr elbírálásához alapos megfigyelés, tudás és tapasztalat szükséges. A végső értékelés megállapításánál figyelembe kell venni az “elveszett vad megkeresése légszimattal” feladatnál tett, orrjóságra vonatkozó megjegyzést.
Hibák:
- A vad megközelítése kis távolságra jó széllel.
- A vad kihagyása vagy ha beleszalad a vadba.
- Stabil állás vad nyomán, fekvőhelyén, stb.
- Állandó földön szimatolás, csapázgatás, alacsony fejtartás.
2. Keresési mód (5)
A megfelelően gyors, egyenletes tempójú, tervszerű. céltudatos, kitartó keresés a követelmény, túlnyomórészt vágtában – de legalább ügetésben -, magas fejtartással, állandó orrhasználatot és vadászszenvedélyt tükrözően. A keresési stílus összetevője a harmonikus, fajtára jellemző mozgás és fejtartás is. A gyorsabb keresés előny mindaddig, amíg a tempó összhangban van a körülményekkel, és nem megy az eredményesség (a vad megtalálása) rovására. A keresésnek tükröznie kell a vadászszenvedélyt és a találni akarást. Lekeresetlen terület lehetőleg ne maradjon, a fordulókat a szélhez igazítsa. Megfelelő körülmények esetén a kb. 80-100 lépés távolság elvárható a 4-es osztályzathoz. Minimális követelmény az 50-60 lépés keresési szélesség. A keresés időtartama minden kutyánál legalább 10 perc legyen, de a hiteles bírálat érdekében ezt a bírók meghosszabbíthatják néhány perccel.
Hibák:
- Tervszerűtlen keresés
- Csak homlokszéllel (előre) keresés.
- A vezetőhöz túlzott kötődés vagy a kapcsolat hiánya, lassú mozgás.
- Keresés orrhasználat és találni akarás nélkül.
3. A vad jelzése, ráhúzás, utánhúzás (4)
Keresés közben az észlelt vadat a kutyának magabiztosan és egyértelműen jeleznie kell.
A jelzés után, a szituáció és a vad viselkedésének függvényében a kutya vagy azonnal áll, vagy lassuló mozgással a vadra ráhúz, majd a vadat határozottan állja. Állás után, ha a vad előtte fut, utána kell húznia úgy, hogy őt a gazdája követhesse. Utánhúzáskor a kutya mindig a vezetője előtt, kifejezően, határozottan dolgozzon, lehetőleg mindig maradjon kapcsolatban a vaddal.
A kutya vezetője nem előzheti meg a kutyát, nem keresheti a vadat, a kutya és a vad között nem mozoghat, kivéve ha a bíró a meglapuló vad felkeltésére utasítást ad. Megengedett az utánhúzásra történő biztatás vagy a kutya csitítása.
Hibák:
- túl gyors utánhúzás
- vad kinyomása parancs nélkül
- utánhúzás hiánya
- ha nem lesz meg a vad.
4 . A vadmegállás (5)
Keresés közben a kutyának a talált vadat annyi ideig kell nyugodtan, biztosan és a fajtára jellemző módon állnia, amíg a vad föl nem kel, vagy fel nem keltik.
Vadnyomot, fekhelyet a kutyának csak rövid állással szabad jeleznie. A bizonyíthatóan háromszori vad kihagyás (vad meg nem állás) 0-val osztályozandó.
Hibák:
- rövid, nem biztos állás
- a vad idő előtti felrebbentése
- üres állás
- ha parancsra áll
- a vad megtagadása (nem állja meg, elfordul és továbbmegy a megtalált vadtól)
5. Viselkedés vadkelésre (3)
A kutya a gazdája által felkeltett, vagy menekülő szárnyas vagy szőrmés vad kelésére viselkedjék nyugodtan, maradjon helyben. Maximális osztályzatot csak az a kutya kaphat, amelyik a vezető egy parancsára helyben marad. Elfogadható, ha a vizsla beugrik, de a vezető 6-8 lépésen belül leállítja.
Hibák:
- a menekülő szárnyas vad után perdül vagy ugrik
- engedetlenség
- egészséges szárnyas vad megfogása
- ha a kutya szőrmés vadat üldöz, de a gazdája parancsára abbahagyja, legfeljebb 3-as osztályzatot kaphat
- ha a kutya élő szőrmés vadat fog (nyúl, üregi nyúl), legfeljebb 2-es osztályzatot kaphat
- többszöri utánperdülés és vadűzés, valamint többszöri élővad megfogás esetén 0 az osztályzat
6. Viselkedés lövésre (3)
Vizsgán a vadat nem lőjük meg. A lövés után a kutyának nyugodtan kell viselkednie, helyben kell maradnia. A feladat akkor ér véget, amikor a bíró utasítására a vezető pórázra veszi a kutyáját. Maximális osztályzatot csak az a kutya kaphat, amelyik a vezető egy parancsára helyben marad. Elfogadható, ha a vizsla beugrik, de a vezető 6-8 lépésen belül leállítja. Lövésfélő vagy lövésérzékeny kutya a vizsgából kizárandó.
7. Engedelmesség mezőn, vezethetőség (3)
Ezt a feladatot a teljes mezei keresés során kell bírálni. A kutya kéz és/vagy hangjelre reagáljon, és hajtsa végre vezetője parancsát.
A vezethetőség a vezető és a vizsla közötti együttműködés feltétele. Ezt is beszámítjuk az engedelmesség osztályzatba.
A vezethetőség fejezi ki a vizsla irányíthatóságát, az állandó kapcsolattartást a vezetővel, valamint az állandó készenlétet a vezető parancsainak teljesítésére. Az engedelmesség a jó kiképzés kifejezője, előfeltétele a vadászati használhatóságnak. Az osztályzat megállapításánál figyelembe kell venni az 5. 6. feladatnál nyújtott teljesítményt is.
8. Lőtt vad megkeresése légszimattal (4) Idő: 15 perc
A légszimattal keresés lényege, hogy a kutya a bárhol megtalált, kihűlt vadat felvegye, és a vezetőjéhez vigye.
Ezt a gyakorlatot növényzettel borított területen végezhetjük el, egy kihűlt szárnyas vad kihelyezésével.
A vezető a kutyáját 50 méterről, a bírók által kijelölt helyről keresésre küldi. A vizsla önállóan, lehetőleg irányítás nélkül végezze munkáját. (Ha a kutya lényegesen elhagyja a képzeletben kijelölt keresési területet, a vezető visszairányíthatja oda – ez nem jelent hátrányt az értékelésnél).
4-es osztályzatot akkor kap a kutya, ha a körülmények között elvárható gyorsasággal teljesíti a feladatot. Hiba, ha túl sokat kell irányítani, buzdítani. Amennyiben a vad megtalálásakor azt nem veszi fel, véglegesen 0 osztályzatot kap.
A bíró a munka során figyelje meg a kutya orrjóságát, orrhasználatát is, és tegyen erre vonatkozó megjegyzést a bírálati lap megfelelő rovatába.
9. Lőtt vad elhozás (3)
A korrekt elhozás követelmény, de az átadáskor egy parancs adható.
10. Szárnyas vonszalék kidolgozása (4) Idő: 5 perc
A szárnyas vonszalékot 150 méter hosszan, két töréssel húzzuk. Értékelés az általános rendelkezésekben leírtak szerint.
11. Szárnyasvad elhozás (3)
A korrekt elhozás és átadás követelmény, de az átadáskor egy parancs adható. Értékelés az általános rendelkezésekben leírtak szerint.
12. Nyúlvonszalék kidolgozása (4) Idő: 10 perc
A nyúlvonszalékot 300 méter hosszan, két töréssel húzzuk. Értékelés az általános rendelkezésekben leírtak szerint.
13. Szőrmés vad elhozás (3)
A korrekt elhozás és átadás követelmény, de az átadáskor egy parancs adható. Értékelés az általános rendelkezésekben leírtak szerint.
14. Kajtatás nádban, lőtt vizivad megkeresésével (4) Idő: 10 perc
A feladat lényege, hogy a kutya a kijelölt szakaszt keresse át, hogy az onnan kinyomott, felkeltett vadat a vadász lelőhesse, illetve találja meg az oda esett lőtt vadat.
A bírók egy lőtt kacsát előzőleg bedobnak a nádasba, és a kutya indítási helyét úgy határozzák meg a terep nehézsége függvényében, hogy a kutyának kb. 5-6 percet kajtatnia kelljen.
A kutyának gazdája parancsára a nádat készségesen, megfelelő szélességben és mélységben (mély vízben lévő nádrészeket is beleértve) módszeresen kell átdolgoznia. A kutya dolgozzon önállóan, de vezetőjével maradjon kapcsolatban. A kutya élénkítése és csendes irányítása nem hiba. A vezető követheti kutyája munkáját a nád szélénél. Ha a kutya kijön a nádból, a vezetője utasítására vissza kell fordulnia. A megtalált vadat fel kell vennie, el kell hoznia és szabályosan át kell adnia a vezetőjének. Amennyiben a vad megtalálásáig a kutya nem kajtatott legalább 5 percet, a bírók utasítást adnak a munka folytatására. Minden kutyának külön nádszakaszt kell biztosítani.
Hibák: az önállótlan munka, túl gyakori vagy túl hangos bíztatás, ha kikerül a kézből, és nem tart kapcsolatot vezetőjével, ha nem keresi át a rendelkezésre álló területet, ha nem találja meg vagy nem hozza el a vadat.
A vad szintidőn belüli meghozása nélkül a feladat értékelése 0, azonban, amennyiben a bírók úgy ítélik meg a körülményeket és a terep nehézségét, további 5 perc munkaidőt engedélyezhetnek, egy új vad bedobásával.
A vad elhozását és átadását a 14. feladatnál kell értékelni.
15. Kajtatás élő kacsa után (5) Idő: 20 perc
A kutya feladata a vadászat során szárnyazott, vízre eső kacsa nyomának követése és lehetőleg puska elé hajtása.
A vezető a bíró által megjelölt helyről indítja, vagy ha az a vizen van, odairányítja kutyáját, akiknek a kacsa nyomát követnie kell. Ha megtalálta a vadat, azt hajszolnia kell a feladat befejeztéig. Nem feladat az élő kacsa feltétlen elfogása, ezért amint a kutya üldözi a kacsát, az első adandó alkalommal a bíró adjon utasítást a lövésre.
Ha a kutya biztosan követi a kacsa nyomát, a rendelkezésre álló időt végigdolgozza, de a kacsa nem kerül terítékre, 4-es osztályzatot kaphat.
Ha a kacsa nem kerül terítékre, a lövést és a mélyvízi elhozást külön feladatként kell elvégezni.
Hibák: Érdeklődés nélküli kajtatás. Többszöri kijövés a vízből. Azok a kutyák, amelyek az úszónyomot nem veszik fel, illetve a kacsa őket nem érdekli; nem mennek a mélyvízbe, az általuk látott kacsát gazdájuk parancsára sem követik: 0 osztályzatot kapnak.
16. Lőtt kacsa elhozása mély vízből (3) Idő: 5 perc
A bíró a kacsát kb. 15-20 méterre a mély vízbe dobja. A kutya a kacsa bedobását láthatja. Amikor a kutya a vízben úszik a kacsa felé, a kacsa mellé kell lőni. A kutyának a kacsát hoznia kell, és szabályosan átadni (egy parancs adható).
Ha a kutya a lövésre visszafordul, vezetője parancsára sem megy újra a kacsáért és a vízből kijön, a kutya a vizsgából kizárandó.
17. Irányíthatóság, engedelmesség a vízben (3)
A bíró utasításának megfelelően a vezető küldje kutyáját előre, parancsra változtasson irányt, és tudja tovább küldeni.
A kutyának a parancsokat készségesen és gyorsan kell végrehajtani.
III. A vizsga értékelése
Az értékelés az alábbi minősítési táblázat szerint történik
Feladat |
Érték szám
|
I.
|
II.
|
III.
|
|
díjhoz szükséges pontszám
|
|||||
1. | Orrhasználat, orrjóság |
6
|
3
|
3
|
2
|
2. | Keresési mód |
6
|
3
|
3
|
2
|
3. | A vad jelzése, ráhúzás, utánhúzás |
4
|
3
|
2
|
1
|
4. | Vadmegállás |
5
|
3
|
2
|
2
|
5. | Viselkedés vadkelésre |
3
|
3
|
2
|
1
|
6. | Viselkedés lövésre |
3
|
3
|
2
|
1
|
7. | Engedelmesség mezőn |
3
|
3
|
2
|
1
|
8. | Lőtt vad megkeresése légszimattal (feltétlen elhozás) |
4
|
3
|
2
|
1
|
9. | Lőtt vad elhozása |
3
|
3
|
2
|
1
|
10. | Szárnyas vonszalék kidolgozása |
4
|
3
|
2
|
1
|
11. | Szárnyas vad elhozása |
3
|
3
|
2
|
1
|
12. | Erdei nyúl vonszalék |
4
|
3
|
2
|
1
|
13. | Lőtt nyúlelhozása |
3
|
3
|
2
|
1
|
Mezei munka összesen:
|
|||||
14. | Kajtatás nádban |
5
|
3
|
2
|
1
|
15. | Kajtatás élő kacsa után |
6
|
3
|
2
|
1
|
16. | Lőtt kacsa elhozás mély vízből |
3
|
3
|
2
|
1
|
17. | Irányíthatóság, engedelmesség vízben |
5
|
3
|
2
|
1
|
Vízi munka összesen:
|
|||||
MINDÖSSZESEN:
|